Василий Кандински
Музиката и визуалното изкуство са тясно свързани още от древността. Талантливите композитори или музиканти, както и художниците, представят в своите произведения определен асоциативно-метафоричен порядък, отразяващ техния енергиен заряд. Подобно на живописта и музиката има свой колорит, хармония, движение, композиция. Градивните единици на двете изкуства, толкова близки по същност, продължават да се сливат и в творбите от фонда на Художествена галерия – Русе.
Съществуването на колекция „Музика“ има своята история през изминалите пет десетилетия, като в най-голямата си част е неразривно свързана с Международния фестивал „Мартенски музикални дни“. Началото е поставено в средата на 70-те години на 20 век с провеждането на т.нар. Мартенски изложби на творци от Русе и страната, като произведeнията на Петър Попов, Василка Монева, Стефан Кацаров, Велимир Петров, Стоян Цанев, Петър Дочев, Илия Милков остават във фонда на галерията. През следващите три десетилетия се организират общи и самостоятелни изложби на български и чуждестранни художници, сред които Димитър Киров, Андрей Даниел, Евстати Маринов, Емин Коч (Турция), Сачико Адачи (Япония) и др.
Матей Матеев
През 2012 г., за първи път, експозицията придобива статут на изложба-конкурс с определен награден фонд, като в реализацията й като партньор се включва и Съюзът на българските художници. С времето тя става традиционна в ежегодната дейност на галерията през втората половина на месец март. Право на участие имат русенци – членове на СБХ, както и специално поканени автори. В сбирката на галерията освен творби на местни художници, постъпват и произведенията на Андрей Даниел, Атанас Хранов, Сусуму Ендо. От 2012 до 2019 г. кураторският принцип и концептуалност играят съществена роля при подготовката и провеждането на това очаквано събитие в културния календар на град Русе. Промени настъпват единствено по отношение на обявените теми, като неизменен е акцентът към музиката, но интеграцията на двете форми на изкуство проличава дори и в тях: Вход – Изход/ Музика – Живопис“, „Камертон“, „Неизпети арии“, „Пултът”, „Тон/Полутон“, „Меломания“, „Щрайх“, „Clavissimo“. През 2021 – 2022 г., след промяна в статута, инициирана от Община Русе, експозицията става „изложба-конкурс за съвременни визуални изкуства“, като в нея могат да се включат всички автори, работещи на територията на град Русе.
Визуалното изкуство, както и музиката, изразяват вътрешния живот на своя създател, но имат силата да въздействат върху нашите чувства, мисли и отношението ни към заобикалящата действителност. Колекция „Музика” не е завършен процес. Музиката ще продължи да провокира художниците, а изобразителното изкуство музикантите – просъществувал във времето процес без очакван край.
Мария Тодорова