„Идеята на проекта „Слуховидецът – 50 характера“ възникна от предизвикателството да бъдат визуализирани текстовете на Елиас Канети от книгата му „Подслушвачът – 50 характера“. Изложбата е организирана по инициатива на Международно дружество „Елиас Канети“ и Русенска художествена галерия. Тя е едно от първите събития във връзка с честването на 100-годишнината от рождението на световноизвестния писател, прекарал първите шест години от живота си в град Русе.
Е. Канети успява да опише всеки един от характерите във формата на кратка проза – дълбоко, изчерпателно и многопластово. В повечето случаи характерът е мания, прерастваща в гротеска. Човекът, който чете тези разкази има чувството, че се отразява като в криво огледало. Читателите могат да намерят своите страхове, съмнения и част от себе си в описаните характери. Някои от тях изцяло припознават в тях свои познати.
Проектът е повод за размисъл и творческа интерпретация на художниците – участници. Недоизказаното при писателя може да бъде продължено и развито от художника.
Любопитен бе подходът на творците в проекта в началния му стадий. Текстовете бяха прочетени, одобрени и като че ли с лекота те решиха да поработят върху тях. Вследствие се оказа, че при втори прочит Канети е по-сложен, съответно характерите могат да бъдат извлечени по-трудно знаково и смислово, отколкото илюстративно.
В проекта „Слуховидецът – 50 характера“ бяха зададени като задължителни параметри формата и основата. Всички творби са вертикално разположени, обрамчени в дървени рамки, подобни на паравани. В избора на техника нямаше ограничения. Индивидуалният прочит бе предпоставка за разнообразие в подхода и реализацията. Някои от авторите пресъздават един характер, други ги обобщават. Независимо от традиционната област на изява, участниците свободно интерпретират в различни техники – колаж, смесена техника, компютърна графика, а също и традиционна живопис и рисунка. Част от тях използват сребристо фолио, чиято огледална повърхност се асоциира с поглед навътре в себе си, провокиран от използваната художествена проза.
Произведенията на участниците наподобяват отворени страници на книга, не само за тези, които са чели разказите. Те са отворени и за зрители, които ще приемат отправеното от художниците предизвикателство, чрез създадените творби да достигнат до писателя Елиас Канети.“
Куратор Елена Великова
Художници:
Андрей Даниел, Моника Роменска, Янко Ненов, Димитър Чолаков, Йордан Кисьов, Вихрони Попнеделев, Цветан Кръстев, Мая Кубратова, Красимира Кирилова, Бранко Николов, Свилен Блажев, Златка Стойкова, Таня и Георги Пасеви, Георги Георгиев, Ирена Парашкевова, Николай Бузов, Виолета Радкова и Веледин Маринов