РАБОТНО ВРЕМЕ: вторник – неделя 9.00 – 13.00; 14.00 – 18.00 ч. Почивен ден: понеделник

ИЗЛОЖБА „ЧЕРНО-БЕЛИ СНИМКИ ОТ ФОТОАРХИВА НА ХАЧИК ЛЕБИКЯН“

Откриване: 08 април 2025 г, 18,00 ч.
08 – 20 април 2025
Графичните афоризми на Хачик Лебикян

Има само едно изкуство, което събира в миг сюжет, контекст, информация, идея, внушение и емоции. Само в един миг, по-малко от секунда – колкото мигването на окото!

Това изкуство разказва истории. То е като графичен афоризъм – минималистична форма с големи послания.

Това е фотографията – среща на кръстовището между реалността, мига, любопитството, културата и въображението на автора.

Фотографията е и машина на времето – припомня ни какви сме били, какви промени са настъпили с нас и около нас, как са създадени например сградите, които следващите поколения приемат като даденост, все едно винаги са били на местата си. Или как се разрушават.

Фотографията – но не снимките за семейния албум – е споделяне от виждащите. Защото всички гледат, но малцина виждат важния миг от най-добрия ракурс, с подходящата светлина и с голямо въздействие.

Фотографията рисува цветната мозайка на живота, дори когато е черно-бяла. Или най-вече тогава. Защото за експресията и внушението се разчита не на цветните образи, а на цветната идея на автора.

Точно такава мозайка рисуват черно-белите творби, които журналистът, автор на блестящи афоризми, изследовател на историята на Русе и общественик Хачик Лебикян споделя в тази изложба. Част от тях вече са публикувани във вестник „Утро“ с историята им в специална рубрика, която продължава, а тук ги виждате заедно – една чудесна възможност, която ще ви накара да се усмихнете, да се замислите, да въздъхнете, да се запитате различни неща, а и да отговорите на безмълвните въпроси на изображенията.

Младен ЛЮБЕНОВ

 

ХАЧИК ЛЕБИКЯН е роден в Русе на 14 септември 1945 г. Работил е двадесет години като проектант в Машпроект. През това време публикува материали в русенския вестник „Дунавска правда” и в централния преса: вестниците „Труд”, „Народна младеж”, „Пулс”, „Антени”, списанията „Наша родина” и „Отечество”. Сътрудничи на в. „Стършел” от 1982 г. Негови афоризми се печатат и в сръбските сатирични списания „Афоризам” и „Йеж”. В излязлата в Белград през 2019 г. Антология на българския афоризъм „Трън и роза”, на сръбски език, са поместени около 70 негови афоризми. Хачик Лебикян участва със свои творби и в Антологията на арменския афоризъм  „Близка далечина” през 2023 г. на сръбски език.

От  1992 г. до 1997 г. е фоторепортер във в. „Утро”, където има многобройни статии на историческа тематика. След това работи във в. „Информационен пазар”, сътрудничи на сп. „Една седмица в Русе” и сп. „Пристан”.

Участвал е в научни конференции и има публикации в научните списания „Алманах за историята на Русе” на Общобългарския комитет  и фондация „Васил Левски” и „Известия” на Регионалния исторически музей – Русе. От 2007 г. и  досега работи като екскурзовод в Регионалния исторически музей. Издал е множество книги с афоризми, както и публикува редица от краеведските си изследвания.

Още с първите си няколко късо метражни филма, в началота на 70-те г. на миналия век, е награждаван за тях от Русенската осморка. На Третия фотоконкурс на ОП  „Русе арт”  „Запази духа на Русе” (2016 г.)  е награден с Диплом от Дружеството на журналистите в Русе, към СБЖ в раздел „Репортажна фотография”, а през 2018 г., на Петия фотоконкурс му е присъдена Трета награда. Участва в изложбата на арменските майстори-светлописци от русенската фотографска школа, която се откри под патронажа на Н. Пр. г-н Армен Саркисян, извънреден  и пълномощен посланик на Република Армения в България през 2020 г. в Художествената галерия. Носител е на награда  „Русе” 2019 в категория  „Литература”.